מידע נוסף
פסטיבל הפסנתרים - פסנתרים מסביב לשופן
פסטיבל הפסנתרים - פסנתרים מסביב לשופן

פסנתרים מסביב לשופן

ראשית הקונצ'רטו הרומנטי

בהשתתפות התזמורת הקאמרית הישראלית

14.11 | 20:00 | הנרי קראון - תיאטרון ירושלים

מנצח: אריאל צוקרמן

משתתפים: שיר זמל - פסנתר, יעקב ראובן - מנדולינה, דניאל פטריקה צ'ובנו - פסנתר, ניזאר אלכאטר - פסנתר

בתכנית:  יוהאן נפומוק הומל (1778-1837): קונצ'רטו לפסנתר מספר 2 בלה מינור, אופוס 85

סולנית: שיר זמל (ישראל)

פליקס מנדלסון ברתולדי (1809-1847): קונצ'רטו לפסנתר, לכינור ולכלי קשת ברה מינור

סולנים: יעקב ראובן (ישראל) - מנדולינה

דניאל פטריקה צ'ובאנו פסנתר, (רומניה, זוכה הפרס השני בתחרות רובינשטיין)

איגנץ מושלס (1794-1870): קונצ'רטו לפסנתר מספר 3 בסול מינור, אופוס 58

סולן: ניזאר אלכאטר (ישראל)

בקונצרט מוצגים שלושה קונצ'רטי, אשר אין לנו כמעט הזדמנות להאזין להם .

הקונצ'רטו של מנדלסון בן הארבע עשרה, משנת 1823, מציג את ראשית סגנונו הייחודי של הגאון הצעיר, חלוץ הרומנטיקה, וחברו הקרוב של שופן.

לצד השפעה ברורה של מוצארט, מצויים בקונצ'רטו השני, רחב היריעה , והדרמתי של הומל, משנת 1813, ניצנים של מבע רומנטי. הקונצ'רטו השלישי של מושלס, משנת 1820,  הוא יצירה רומנטית ומרגשת, שזכתה להצלחה גדולה בקרב קהל המאזינים של זמן חיבורה. כל שלושת הקונצ'רטי שבתכנית היו מנוגנים ופופולריים במחצית הראשונה של המאה התשע-עשרה. לחוקרי תולדות חייו של שופן, אין ספק לגבי השפעתם של הומל ומושלס על שופן, בעיקר בעיצוב הצורה והסגנון של הקונצ'רטי שלו לפסנתר.

שיר זמל- ילידת ירושלים 1987. הופיעה בישראל, באירופה ובארצות-הברית לשבחי הביקורת. מבקרי מוסיקה הגדירו אותה כ"פסנתרנית נהדרת" עם "מסירות מלאה למוזיקה" ו"יכולות טכניות מרהיבות". זוכת פרסים ראשונים בתחרויות שונות, שיר השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים. בינהם פסטיבל הפסנתר מנטה בפינלנד,  ובפסטיבל מנוחין בשוויץ. הופיעה באולמות קונצרטים חשובים לרבות קרנגי הול (ווייל), מרקין הול, סטינווי הול, שרייבר הול ועוד. כפסנתרנית מוסיקה קאמרית נלהבת, ייסדה יחד עם אחיה, הפסנתרן דרור זמל, את דואו הפסנתר הירושלמי. שיר הופיעה כסולנית עם תזמורות; רבים מהקונצרטים בנגינתה שודרו בקול המוסיקה וחלקם אף הוקלטו לתקליטור. היא השתתפה בכיתות אמן רבות עם פסנתרנים מהשורה הראשונה בעולם ביניהם מאריי פרחיה, אנדרש שיף, יפים ברונפמן, רודולף בוכבינדר, ריצ'רד גוד, ואחרים. זוכה קבועה במלגות קרן התרבות אמריקה ישראל, שיר שירתה בצה"ל כ"מוסיקאית מצטיינת".שיר השלימה את לימודי התואר הראשון באקדמיה למוסיקה בירושלים בהצטיינות יתרה בכיתתם של פרופ' אלכסנדר תמיר ופרופ' אסף זהר. את לימודי התואר השני השלימה בביה"ס בוכמן-מהטה בהדרכתו של פרופ' עמנואל קרסובסקי, וכיום לומדת בקונסרבטוריון פיבודי של אוניברסיטת ג'והנס הופקינס בכיתתו של הפסנתרן והפדגוג הנודע לאון פליישר.

דניאל פרטיקה צ'ובאנו. פסנתרן מרומניה . זכה בתחרות רובינשטיין בשנת 2017 בפרס חביב הקהל.

ניזאר אלכאתר- נולד בעיר לוד בשנת 1985. בשנת 2004 סיים את לימודיו בפסנתר וקומפוזיציה בקונסרבטוריון שטריקר תל אביב, שם למד אצל גב' מלכה מבורך ז"ל בפסנתר ואצל רונן שפירא בהלחנה. בשנת 2009 סיים את לימודיו לתואר שני תחת הנחייתו של ד"ר זכריה פלאווין. בשנת 2005 ו2006 זכה ברציפות בתחרויות "Rome per Jerusalem".  משנת 2007 עד 2010 זכה במספר תחרויות, ביניהם היה הביצוע הטוב ביותר של פרנץ שוברט בתחרות בווינה. ניזאר השתתף בכיתות אמן רבות בארץ ובחו"ל, ניגן רבות בקונצרטים ופסטיבלים באיטליה, ספרד, קרואטיה, ליטא, גרמניה, צרפת, קפריסין, ואוסטריה, ומנגן ברסיטלים בארץ ובחו"ל כפסנתרן בהופעות יחיד. בשנת 2012 הקים את הרכב ABAAD  אשר כולל רביעיית כלי קשת, פסנתר חליל צד, קאנון, עוד וכלי הקשה. ניזאר כותב להרכב יצירות מקוריות ועיבודים, וכן כותב מנצח ומנגן עם מקהלות רבות בארץ, פעיל באופן עקבי בהתפתחות המוזיקלית של הנוער בארץ, ואחראי לליווי תלמידים בכלים שונים למבחני בגרויות במוזיקה. ניזאר מנצח על תזמורות ילדים שונות בכל רחבי הארץ, מהדרום עד הצפון. בין היתר גם יוזם ופעיל בהרכבים קאמריים שונים ומגוונים,  מנגן עם תזמורות שונות ולעיתים גם שותף לכתיבת חומרים לתזמורות.

הגדלה

קנה עכשיו

סל קניות

ערוך